5.12.2002r.

W dniu 15 grudnia br. w mieście Hövelhof (w Niemczech) miała miejsce uroczystość oddania do użytku stacji ratowniczej i siedziby Maltańskiej Pomocy Hövelhof (Malteser Hilfsdienst), powiat Paderborn. Z tej okazji przedstawiciele Maltańskiej organizacji zaprosili delegację z gminy Baranów, której przewodniczył Jan Sarnowski – Wójt Gminy Baranów. Pozostali uczestnicy to: Józef Wilaszek – członek Rady Gminy, Wojciech Kosik – członek Rady Gminy oraz Komendant Gminny OSP, a także Ireneusz Lewicki – Komendant Rewiru Dzielnicowych w Baranowie i Arkadiusz Krawczyk – kierowca z OSP Baranów.Było to ogromne wydarzenie zwłaszcza dla Maltańczyków, bowiem uroczystość ta zbiegła się z 26 rocznicą powołania organizacji Maltańskiej w tym mieście. Swą obecnością zaszczycili także szef Maltańczyków w Niemczech, burmistrz Hövelhof - Werner Thor, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Koloni - pani Agnieszka Polańska.  Ponadto obok delegacji z Polski przybyli również Maltańczycy z Węgier, Irlandii oraz Łotwy.

     

W imieniu delegacji z Baranowa  życzenia i gratulacje złożył Wójt Gminy Baranów – Jan Sarnowski.

13.12.2002r.

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”

 

                                                             Cyprian Kamil Norwid

 

                 

Święto Bożego Narodzenia ma bardzo uroczysty charakter.  Jest przeżywane , zwłaszcza w Narodzie Polskim, jako  święto  rodzinne. Zaznacza  się   to   najbardziej   w  przeżywaniu  Wieczoru   Wigilijnego. Tradycją lat ubiegłych Urząd Gminy w Baranowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało Wigilię Gminną. Dzieci z Gimnazjum w Mroczeniu przygotowały przedstawienie, nie zabrakło także tradycyjnych potraw i dzielenia się opłatkiem. 

07.12.2002r

W roku 2002 upływa 40 lat od powstania Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego - ośrodka kontaktów, współpracy i dokumentacji blisko 200 regionalnych stowarzyszeń kultury z całej Wielkopolski. Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu miało miejsce 7 grudnia br. w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu podczas, którego wręczano Medale 40-lecia WTK. Laureatem tej prestiżowej nagrody został m. in. Jan Sarnowski – Wójt Gminy Baranów, inicjator i wieloletni prezes Towarzystwa Rozwoju Gminy Baranów za efektywne formy aktywizacji społeczności lokalnej m. in. krzewienie i rozpowszechnianie dorobku kulturalnego i historii regionu, promowanie regionu w kraju i za granicą, nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi, co zaowocowało także uzyskaniem bezzwrotnej pomocy humanitarnej dla osób ubogich i niepełnosprawnych. Nagrodę otrzymał także Henryk Tyszkiewicz – senior regionalistów kępińskich, historyk – amator i społecznik. Więcej na ten temat na stronie: www.wtk.poznan.pl

    

Od lewej: Wojciech Kosik, Jan Sarnowski, Henryk Tyszkiewicz. Obok statuetka laureata - Jana Sarnowskiego.

* * *

Także w dniu 07 grudnia w Miłosławiu pow. Września odbył się Wielkopolski IV Turniej Tenisa Stołowego Sołtysów”, w którym mogli uczestniczyć również członkowie rad sołeckich województwa wielkopolskiego.  I miejsce w pięknym stylu wywalczyła reprezentacja Gminy Baranów. Indywidualnie tytuł mistrzowski zdobył Piotr Tomaszek z Marianki Mroczeńskiej (gmina Baranów) pokonując w finale 3:1 Władysława Kąckiego ze Słupi pod Kępnem (również reprezentant gminy Baranów). Kapitan drużyny Baranowa sołtys Mroczenia - Andrzej Wawrzyniak zajął 12 miejsce. Jest to już drugi sukces reprezentacji gminy Baranów, bowiem w ubiegłym roku w tym samym turnieju zajęła ona II miejsce.

Zwycięska drużyna wraz z Wójtem Gminy Baranów - Janem Sarnowskim

27.11.2002r.

"Uwolnić świat od uzależnień" pod takim hasłem odbyła się pierwsza edycja gminnego konkursu plastycznego. Uroczystość wręczenia nagród oraz dyplomów laureatom konkursu miała miejsce w Gimnazjum w Mroczeniu. Uczestnicy mieli do wyboru następujące tematy prac: "Rodzina wolna od nałogów", "Jak wyobrażam sobie świat bez używek" oraz "Nie ćpam, nie palę, nie piję". Nagrody ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a wręczył je Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski.

       

  

Prace wykonane przez uczestników konkursu

23.11.2002r.

"Słupski karp" to impreza kulturalno-rozrywkowa organizowana przez Urząd Gminy w Baranowie, Szkołę Podstawową oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Słupi pod Kępnem. Tradycją lat ubiegłych w Domu Strażaka w Słupi pod Kępnem spotkały się dzieci z całej gminy z klas I-VI szkół podstawowych. Tegoroczna impreza to już VIII edycja. Na spotkaniu tym dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach i konkursach z nagrodami. Oczywiście nie zabrakło również smacznego karpia z bułeczką i herbatką.


Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

19.11.2002r

Pary małżeńskie, które przeżyły razem pięćdziesiąt lat przybyły 19 listopada do Sali Domu Ludowego w Baranowie. Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski w imieniu Prezydenta RP uhonorował medalem za długoletnie pożycie małżeńskie następujące pary: Aniela i Dominik Stawski, Wanda i Stefan Pilarek, Kazimiera i Kazimierz Kanclerz, Regina i Stanisław Ulas, Marianna i Marian Rybczyński, Teresa i Jan Kukuła, Cecylia i Czesław Muzaj, Leokadia i Jan Rak, Kazimiera i Franciszek Wróbel, Irena i Antoni Jerczyński. Z dziesięciu zaproszonych par z gminy Baranów przybyło ..... dziewięć!

Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski podczas składania gratulacji jednej z par. 

Wspólne zdjęcie pamiątkowe jubilatów wraz z władzami gminy Baranów.

15.11.2002r.

I Sesja Rady Gminy w Baranowie 

W Galerii Urzędu Gminy Baranów odbyła się I sesja Rady Gminy, którą poprowadził najstarszy radny Józef Wilaszek. Na początku obrad radni  uroczyście ślubowali: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Następnie przysięgę złożył Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski "Obejmując urząd wójt gminy uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy"

Wójt Gminy Baranów Jan Sarnowski składający przysięgę

Kolejnym punktem obrad rady był wybór Przewodniczącego Rady Gminy. Radni zgłosili trzech kandydatów: Balcer Michał, Błażejewski Michał i  Brust Anna. Po dwóch turach głosowania Przewodniczącym Rady Gminy została Anna Brust, natomiast v-ce przewodniczącymi zostali Zofia Latusek i Józef Sordyl  

Przewodniczący Rady Gminy w Baranowie Anna Brust

14.11.2002r.

Stanisław Gruszka - sołtys Donaborowa (gmina Baranów) został laureatem konkursu "Sołtys Roku 2002" organizowanego przez redakcję Gazety Sołeckiej. Nagroda została przyznana w szczególności za działalność w sferze charytatywnej. Uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów odbyło się 14 listopada 2002 r. w gmachu Sejmu RP. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści. 

         

Pani Joanna Iwanicka - red. naczelna Gazety Sołeckiej wręcza puchar "Sołtys Roku 2002"

  

Pan Stanisław Gruszka otrzymał również gratulacje od posła Witolda Tomczaka reprezentującego nasz region w Sejmie RP.

11.11.2002r.

11 listopada jest dla nas dniem istotnym przede wszystkim z pobudek patriotycznych. Jak co roku tego dnia obchodzone jest Święto Niepodległości. Z tej okazji została przygotowana uroczystość, na której obecni byli Kombatanci ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Baranowie, Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz dyrektorzy szkół z terenu Gminy, radni i inni zaproszeni goście.

                                              

 Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kaplicy pw. "Opatrzności Bożej" na Muratorze, po czym złożone zostały kwiaty pod pomnikiem ofiar wojen z 1914 i 1920, II wojny światowej i stalinizmu. Ponadto uczniowie Szkoły Podstawowej w Baranowie przygotowali akademię poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległośc

               

 

22.10.2002r.

W Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość podsumowania trzeciej edycji konkursu "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich". Do tegorocznego konkursu zgłoszono projekt " Turniej wiedzy o gminie", za który Kapituła Konkursu przyznała nagrodę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 15.000 zł. Nagrodzony projekt powstał we współpracy ze szkołami z terenu gminy Baranów. Jest to już drugi sukces w  tym konkursie, bowiem w ubiegłym roku Gmina Baranów otrzymała nagrodę w wysokości 30.000 zł za projekt "Energia odnawialna" oraz wyróżnienie za projekt "Plenery malarskie"

   Marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak 

wręcza nagrodę na ręce Wójta Gminy Baranów Jana Sarnowskiego 

oraz przedstawicielki grona pedagogicznego Łucji Wieloch

17.10.2002r.

"Regionalne potrawy" - spotkanie zorganizował Urząd Gminy wraz z Kołem Gospodyń w Żurawińcu przy współudziale Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Marszewie Oddział Baranów. Amatorzy tradycyjnej kuchni mogli skosztować żurku, chleba ze smalcem , a nawet... wątróbki z czosnkiem. Taki pokaz symbolizuje staropolskie tradycje kulinarne i pozwoli nam zachować narodową tożsamość po wejściu do Unii Europejskiej. 

 Impreza cieszyła się również ogromnym zainteresowaniem miejscowej prasy.

10-13.10.2002r.

"Polagra Farm 2002" - Urząd Gminy Baranów po raz drugi zaprezentował na Międzynarodowych Targach Poznańskich osiągnięcia z terenu gminy. Dla zwiedzających przygotowana była ekspozycja, na której można było zapoznać się z osiągnięciami w dziedzinie ochrony środowiska, współpracy z zagranicą, a także zarysem rozwoju gospodarczego gminy. Osobliwością wystawy była kafejka, serwująca domowe ciasto, mrożoną kawę oraz ciepłe napoje w porcelanowej zastawie. Całość uświetnił występ Zespołu Ludowego "Słupianie" z miejscowości Słupia pod Kępnem. 

Wicepremier podczas zwiedzania stoiska gminy Baranów

19.09.2002r.

Uroczystość oddania do użytku I etapu budowy Szkoły Podstawowej w Słupi pod Kępnem - W uroczystości wzięło udział liczne grono gości zaproszonych przez dyrektor szkoły - Grażynę Gruszkę oraz wójta gminy Baranów - Jana Sarnowskiego. Dotychczas nauka odbywała się w budynku, który zbudowany został w roku 1883 na gruncie hrabiego Aleksandra Szembeka. Nowy budynek został wyposażony w nowoczesny proekologiczny system centralnego ogrzewania, w którym dzięki zastosowaniu pomp ciepła wykorzystywana jest tzw. energia odnawialna. 

17-18.08.2002r.

"Nowe kolory Unii Europejskiej" to hasło pod, jakim odbywała się Międzynarodowa Wystawa w Papenburgu. Na imprezie tej udział wzięła Wielkopolska, a razem z nią gmina Baranów, która zaprezentowała najpiękniejsze okolice regionu uwiecznione na obrazach powstałych podczas kolejnych plenerów malarskich. Podstawowym celem tego spotkania było przybliżenie społeczeństwu Niemiec krajów kandydujących do Unii Europejskiej.

lipiec - sierpień 2002r.

Dzięki staraniom Urzędu Gminy Baranów został zorganizowany letni wypoczynek dla dzieci z terenu gminy. Czynnie pomagały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzieci bawiły się na koloniach w miejscowościach: Lubiń (powiat Kościan), Zakopane i Łukęcin. W sumie około 200 dzieci mogło skorzystać z takiej formy wypoczynku.

28.06.2002r.

W Motelu ES w Baranowie zaprezentowana została wystawa poplenerowa wieńcząca XIII edycję odbywających się tu corocznie ogólnopolskich plenerów malarskich pt. "Baranowskie pejzaże". Udział w plenerze wzięło dwunastu artystów-plastyków. Zarówno ich prace jak i obrazy namalowane w latach poprzednich zostaną zaprezentowane wkrótce na wystawie w niemieckim Papenburgu.

20.06.-26.06.2002 r.

Wizyta w Ihlow - buła to już kolejna z cyklu partnerskich wymian organizowanych od czasu podpisania w roku 1997 oficjalnej umowy o partnerstwie pomiędzy gminą Ihlow, a gminą Baranów.  Do Fryzji wyjechała dziewięcioosobowa grupa, w skład której wchodzili reprezentanci straży, rolnictwa i Urzędu Gminy Baranów. Tematami dominującymi w trakcie pobytu były warunki funkcjonowania gminy w kraju należącym do Unii Europejskiej oraz kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego.

Obóz pożarniczy w Aurich - był to już XVIII Obóz Pożarniczy w Aurich. Uczestniczyło w nim 38 grup strażaków w wieku 10-18 lat. W programie obozu , który obejmował zajęcia kulturalno-sportowe i sprawdzanie zdolności strażackiej były takie konkurencje jak: marsz nocny na orientację i marsz na orientację między ulicami. Zadaniem było także stworzenie projektu klasztoru z Ihlow, który spłonął wiele lat temu. Młodzieży z gminy Baranów udało się wywalczyć trzy pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach i dzięki temu stanąć na najwyższym podium w klasyfikacji ogólnej.

16.06.2002r.

W tym dniu zorganizowane zostały "DNI BARANOWA". Impreza zainaugurowana w roku ubiegłym i nawiązująca do tradycji odbywających się tu przed wiekami jarmarków. Tegoroczny festyn zorganizowany na Rynku w Baranowie wzbogacony dodatkowo został swojskim brzmieniem muzyki i śpiewu zespołów folklorystycznych.

11.06.2002r.

"Kronika Mojego Gimnazjum" pod taką nazwą odbyła się pierwsza edycja konkursu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Wójt Gminy Baranów - Jan Sarnowski. Kroniki były wykonywane różnymi metodami: tradycyjna z z ilustracjami zdjęciowymi, film video, kronika w postaci CD.Najlepsi okazali się reprezentanci klasy III b: Marcin Balcer, Tomasz Dudziak, Ariel Pelikan, Mateusz Szczepaniak oraz z klasy III a: Magdalena Florczak i Agnieszka Malinowska. 

15 - 18.05.2002r.

W tych dniach w Hövelhof powiat Padernborn przebywała delegacja z gminy Baranów. W skład delegacji wchodzili: Jan Sarnowski – Wójt Gminy Baranów, Marian Olejniczak – SP ZOZKępno, Eugeniusz Grzesiak – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie, Wojciech Kosik – komendant OSP Baranów, Józef Wilaszek - mieszkaniec Baranowa, Stanisław Jasiak – odpowiedzialny za przewóz aut, Bogusław Koryciak – kierowca, Marcin Sarnowski – kierowca. Celem wizyty było sprowadzenie dwóch aut: Ford Transit – karetka, Mercedes Benz – samochód strażacki. Samochody te w darze od Maltańskiego Krzyża  w Hövelhof. zostały przekazane uroczyście przez Pana Burmistrza Hövelhof – Wernera Thora w obecności Konsula Polskiego Pani Elżbiety Sobótki. Dary będą wspomagać działalność Kępińskiego Szpitala i Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie.

14.05.2002r.

W poznańskiej "ARENIE" odbyły się wojewódzkie obchody "Dnia Strażaka 2002". Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej gm. Baranów oraz za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Odznaczenia te przyznano:

1) Złoty Krzyż Zasługi - Jan Sarnowski - Wójt Gminy Baranów                                                                              2) Srebrny Krzyż Zasługi - Wojciech Kosik - Komendant Gminny Związku OSP                                                 3) Brązowy Krzyż Zasługi - Tadeusz Obalski - Prezes OSP w Baranów

10.05.2002r.

Poranek Poezji Pauli Wężyk - pod taką nazwą w pięknej scenerii, nasuwającej na myśl polskie dworki młodzież klas II i III  z Gimnazjum w Mroczeniu przedstawiła krótką biografię i zaprezentowała jej niektóre wiersze. Mottem przewodnim  spotkania stał się cytat z wiersza P. Wężyk pt. "Święto umarłych": "My tu na ziemi jak przelotne ptaki / Niepostrzeżenie życie nasze płynie..."

03.05.2002r.

W Donaborowie odbył się kolejny Turniej w Piłce Nożnej o Puchar Wójta Gminy Baranów. Rywalizowały o niego sołectwa z całej gminy. Zwycięstwo odnieśli gospodarze, którzy odbili sobie zeszłoroczną porażkę.

28.04.2002r.

W Galerii Urzędu Gminy w Baranowie podpisana została oficjalna umowa o współpracy pomiędzy Gminą Baranów, a węgierską gminą Zalahalap. Na dokumencie swoje podpisy złożyli: pani burmistrz Zalahalap -  Szencz Lajosne oraz wójt gminy Baranów - Jan Sarnowski. Podczas spotkania nastąpiła wymiana upominków i gminnych flag. W ten sposób uwieńczone zostały starania obu zaprzyjaźnionych gmin, by wzajemne kontakty nabrały intensywności i welostronności. Tego samego dnia miała miejsce uroczystość obchodów 75-lecia Ochotniczej Straży w Baranowie. Podczas uroczystości odznaczono też zasłużonych strażaków. Impreza zakończona została paradą prowadzoną przez komendanta gminnego OSP Wojciecha Kosika.  

 

17.04.2002r.

W Bibliotece Powiatowej w Kępnie otwarto ekspozycję z cyklu "Prezentacje Gmin", pokazującą dorobek kulturalny i inwestycyjny gminy. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: przewodnicząca rady powiatu, wicestarosta Włodzimierz Mazurkiewicz, starosta Jerzy Trzmiel i wójt gminy Baranów Jan Sarnowski. Na wystawie m.in. można obejrzeć obrazy z galerii Urzędu Gminy Baranów, jest też replika obrazu, który został podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wystawa potrwa do 29 kwietnia , chętnych zapraszamy w godzinach od 9.00 do 17.00. 

5.04.2002r.

W Galerii Urzędu Gminy w Baranowie miało miejsce spotkanie z Wolfgangiem Trillerem, przedstawicielem niemieckiej Maltańskiej Służby Medycznej - Pomoc Maltańska, która już od lat współpracuje z gminą Baranów. Dzięki tym kontaktom do polskiej gminy docierają z Niemiec transporty z darami. Głównym celem spotkania było nawiązanie stałej współpracy z niemiecką Maltańską Służba Medyczną.W przyszłości planowane jest więc podpisanie umowy pomiędzy stronami.

25.02.2002r.

W Urzędzie Gminy w Baranowie odbyło się spotkanie prezesa Fundacji Wspomagania Wsi z młodzieżą z Zespołu Szkół Rolniczych w Słupi pod Kępnem oraz wójtem Gminy Baranów. Podczas spotkania omówiono warunki przystąpienia do programu "Młodzież-Gmina-Środowisko", który polega na akcji badania poziomu zanieczyszczenia wody, a także wyłonienie młodych liderów działających na rzecz lokalnej społeczności.

21.02.2002r.

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczeniu odbyło się szkolenie dla rolników, którego tematem była technologia hodowli trzody chlewnej.

5.02.2002r.

W poznańskim hotelu Ikar odbyła się uroczystość, podczas której nagrody i wyróżnienia odebrali zwycięscy konkursu "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich" ogłoszonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 30.000 zł w kategorii gospodarczej przypadła projektowi "Energia odnawialna" zgłoszonemu przez gminę Baranów.

Wyróżnienie otrzymał drugi ze zgłoszonych przez gminę projekt - "Plener malarski".

4.02.2002r.

W galerii Urzędu Gminy w Baranowie miało miejsce wspólne posiedzenie Rady Powiatowej Kępno Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego i Gminnego Koła Sołtysów w Baranowie.

1.02.2002r.

Do Baranowa dotarł kolejny transport darów od niemieckiej organizacji Maltaser Hilfsdienst.

24.01. 2002r.

Odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów. Liczba członków stowarzyszenia ciągle wzrasta. Teraz skupia ono 93 członków z terenu gminy Baranów, ale i również z okolicznych gmin.

W wyniku wyborów prezesem stowarzyszenia został ponownie Roman Taborski, wiceprezesem Marian Latusek, a skarbnikiem Jerzy Florczak

24.12. 2001r.

W nowo wybudowanej kaplicy na osiedlu "Murator" w Baranowie pierwszą Mszę św., Pasterkę odprawił Ks. Biskup Stanisław Napierała, któremu w koncelebrze towarzyszy ks. Roman Szkop, budowniczy kaplicy.

17.08. 2001r.

W piątek 17 sierpnia 2001 roku o godz. 11.00 w Baranowie została zainicjowana działalność Spółdzielczego Banku Ludowego w Kępnie Oddział w Baranowie w nowym lokalu mieszczącym się na tutejszym rynku.

13.08. 2001r.

Z inicjatywy Zarządu, Rady Gminy Baranów i organizacji rolniczych zebrano żywność, odzież, środki higieniczne i płody rolne dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte klęską powodzi.

Dnia 13.08.2001 r. przekazano dla osób poszkodowanych przez powódź z terenu Gminy Rytwiany w woj. świętokrzyskim żywność, odzież i środki higieniczne, zebrane od ofiarodawców z terenu gminy przez Ochotniczą Straż Pożarną, a także zakupione ze środków Towarzystwa Rozwoju Gminy Baranów i Polskiego Czerwonego Krzyża Koło w Baranowie.

W dniach 12.09, 13.09. i 17.09.2001 wysłano i przekazano łącznie 36 ton zboża dla rolników z Gminy Rytwiany.

Przekazano również 6 ton zboża i 0,5 tony otrąb pszennych dla rolników poszkodowanych przez powódź z Gminy Blizanów.

06.08 - 08.08. 2001r.

W dniach 6 do 8 sierpnia br. w Baranowie przebywali członkowie delegacji, która przyjechała do Baranowa z węgierskiej miejscowości Zalahalap, położonej 12 km od jeziora Balaton. W jej skład wchodziła pani burmistrz Szencz Lajosne, prezes Zrzeszenia Straży Pożarnej i członek Rady w Zalahalap Sandor Igaz, komendant Straży Pożarnej FerencIlles, oraz Klara Sipos Molnarne ze Straży Pożarnej w Budapeszcie, a zarazem tłumacz. Celem krótkiej wizyty było wzajemne poznanie się i określenie wspólnych celów.

28.07 - 04.08. 2001r.

W sobotni wieczór 28 lipca br. do Baranowa dotarli goście z partnerskiej gminy Ihlow, ze wschodniej Fryzji w Niemczech. Następnego dnia wyruszyli do Gołuchowa, gdzie mogli  zwiedzić tamtejszy park i Muzeum Leśnictwa, a ponadto odwiedzić młodych strażaków z ich gminy, którzy wspólnie z polskimi kolegami spędzali wakacje na obozie strażackim. Trzy kolejne dni pobytu przeznaczone zostały na wojaże po dalszych zakątkach naszego kraju - Oświęcim, Zakopane, Kraków, Wieliczka.Natomiast w czwartek i piątek goście mieli możliwość zapoznania się z terenem powiatu kępińskiego i samej gminy Baranów. W czwartek 2 sierpnia niemieccy goście m. in. złożyli wizytę w starostwie powiatowym i kępińskiej oczyszczalni ścieków. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie siedziby Powiatowej Straży Pożarnej w Kępnie.

Okazją do rozmów i wymiany doświadczeń było czwartkowe popołudnie, kiedy to zorganizowana została konferencja prasowa. W galerii Urzędu Gminy w Baranowie wójt Gminy Baranów Jan Sarnowski spotkał się całą delegacją z gminy Ihlow .Byli to m.in. przedstawiciele: władz gminy, Stowarzyszenia Producentów Rolnych, Niemieckiego Czerwonego Krzyża, radni oraz reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Weene. Po tak pełnym wrażeń dniu chwile zabawy i odpoczynku zapewniło wieczorne ognisko.

Następnego dnia goście odwiedzili Szkołę Podstawową w Łęce Mroczńskiej, gospodarstwo agroturystyczne dr Leszka Żebrowskiego w Grębaninie oraz zakłady produkcyjne i wystawy mebli  Eugeniusza Lemperta w Mroczeniu i Piotra Żureckiego w Jankowach.  

Gości, którzy opuścili nasza gminę wczesnym rankiem 4 sierpnia, pożegnano podczas piątkowej kolacji.         

02.07 - 30.07.2001 r.

W tegoroczne wakacje Urząd Gminy po raz kolejny zorganizował kolonie letnie dla około 200 dzieci. Miejscem wypoczynku była Szkoła Podstawowa w Uciechowie, pięknej miejscowości koło Odolanowa. Dzieci spały w przytulnych klasach. Na co dzień mogły natomiast korzystać z dobrze wyposażonej sali gimnastycznej, boiska oraz pracowni komputerowej.

Wypoczynek w Uciechowie rozłożony był na tygodniowe turnusy. W programie organizatorzy zaplanowali trzy wyjazdy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Odolanowie, a także jeden jednodniowy wyjazd do stadniny koni. Dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć się tym wyjątkowym zwierzętom oraz przekonały się, czy jazda konna jest trudną i wymagającą formą sportu.

Wakacyjne wyjazdy dofinansowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Gminy w Baranowie oraz Fundusz do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

19.06.2001 r.

Na baranowskim Rynku w otoczeniu zaproszonych przedstawicieli Komendy Powiatowej i Wojewódzkiej Policji, władz gminy, przedstawicieli PZU S.A., wójtów, radnych powiatu i gminy Kępno poświęcony został, przez  proboszcza tutejszej parafii, nowy radiowóz policyjny, który  przydzielono dla Rewiru Dzielnicowych w Baranowie. 

Samochód został zakupiony, by jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo publiczne społeczeństwu.

12.06.2001 r.

W siedzibie Urzędu Gminy nastąpiło zakończenie warsztatów readaptacyjnych zaadresowanych do długotrwale bezrobotnych kobiet z gminy Baranów, w wyniku których 10 uczestniczek skierowano do pracodawców na rozmowy kwalifikacyjne zaś 2 na pewno podejmą pracę .

Zajęcia programowe, jako nowatorska forma pomocy Powiatowego Urzędu Pracy, zwiększająca szanse kobiet na rynku pracy, odbywały się od 22 maja do 12 czerwca w udostępnionych bezpłatnie pomieszczeniach Urzędu Gminy Baranów. Sesje prowadzone były przez terapeutę za pomocą dwóch szkół rozwoju osobowości GESTALT i NLP. Cykl zajęć obejmował pięć sesji, z których każda charakteryzowała się swoistym celem, tj. nabycie umiejętności interpersonalnych, rozwojowo-terapeutycznych, asertywności, odkrywania i trenowania nowych strategii oraz autoprezentacji.

Głównym organizatorem warsztatów był Powiatowy Urząd Pracy  w Kępnie.

Szkolenie sfinansował samorząd lokalny w Baranowie, Towarzystwo Rozwoju Gminy Baranów i lokalni przedsiębiorcy.

11.05.2001 r.

2 maja delegacja gminy Baranów z przewodniczącym Rady Michałem Błażejewskim i wójtem Janem Sarnowskim wręczyła w trakcie audiencji generalnej w Watykanie akt nadania Ojcu Świętemu Honorowego Obywatelstwa Gminy Baranów.

 

 

09.05.2001 r.

W kalendarz stałych imprez wpisał się także "Turniej Wiedzy o Gminie Baranów", który 9 maja 2001 r. odbył się po raz siódmy. Swoimi wiadomościami wykazywali się uczniowie szkół podstawowych. Regulamin przewiduje cztery konkurencje . W pierwszej  odpowiada się na pytania z zakresu wiedzy o postaciach, życiu społecznym i historii gminy.
Drugie zadanie to prezentacja przygotowanej wcześniej makiety zabytkowego obiektu znajdującego się na terenie danej wsi. W kolejnej odsłonie konkursu dzieci śpiewają piosenki z tekstami o swoich miejscowościach. Ostatnim etapem rywalizacji jest rozpoznanie zakątków gminy utrwalonych na akwarelach Franciszka Dziadka

03.05.2001 r.

W czwartek 3 maja 2001 r. w Grębaninie odbyła się kolejna edycja "Drużynowych Mistrzostw Gminy Baranów w Piłce Nożnej". Patronat nad całą imprezą sprawował Urząd Gminy w Baranowie, organizatorem natomiast był sołtys Grębanina Roman Mejza, goszcząc u siebie przedstawicieli innych sołectw.

Poprzednie mistrzostwa zorganizowane przez sołtysa Andrzeja Wawrzyniaka odbyły się na boisku w Mroczeniu. Kolejne, planowane na przyszły rok, gościć będzie następna wieś gminy posiadająca boisko sportowe.

Mistrzostwa trwały prawie cały dzień, a wzięło w nich udział dziesięć drużyn będących reprezentacjami swych sołectw. Wiek nie grał roli, honoru rodzinnej miejscowości bronili więc zawodnicy zarówno piętnastoletni, jak również czterdziestoletni. Reprezentowali oni  w grupie A : Grębanin, Donaborów, Jankowy, Mariankę Mroczeńską, Łękę Mroczeńską, natomiast w grupie B: Mroczeń, Joankę, Słupię, Żurawiniec i Baranów. Losowanie par miało miejsce 23 kwietnia na sesji Rady Gminy w Baranowie. Po rozgrywkach grupowych do walki o trzecie miejsce stanęli wiceliderzy swych grup, czyli Jankowy i Żurawiniec. Zwyciężył zespół z Janków pokonując przeciwnika 3:2. W finałowym meczu spotkały się drużyny z Baranowa i Donaborowa. Podczas  meczu trwającego 30 minut po każdej ze stron grało 6 zawodników. Finał mistrzostw okazał się wielce emocjonujący, zakończony dodatkowo widowiskowymi jedenastkami. Pomimo większej aktywności na boisku zawodników Donaborowa pierwszą bramkę w spotkaniu strzelił Łukasz Witek z Baranowa . Nękany całą serią pechowych strzałów w słupek i niewykorzystanych rzutów karnych Donaborów zdołał jednak wyrównać i mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem 1:1. Zarządzone jedenastki były popisem braku celności obu drużyn. Jeden, jedyny celny strzał zawodnika z Baranowa zadecydował o wygranej jego drużyny. W każdym razie mecz ten godnie zakończył całodzienne zmagania zawodników dających z siebie wszystko pomimo panującego upału.